Koži koja stari ne treba samo svakodnevnu njegu, već i posebne postupke za pomlađivanje. Oni će pomoći izgladiti bore, zategnuti oval, dati koži ugodnu hladovinu, mekoću i elastičnost. Nije potrebno ići u salon - stanje lica možete poboljšati kod kuće.
Problemi starenja kože: s čime se trebate nositi
Kozmetolozi su sigurni da starenje kože počinje s 25 godina. Početni znakovi nisu jako uočljivi. Postupno, epiderma gubi svoju elastičnost, gubi sposobnost zadržavanja vlage, nakon punog sna, koža nema vremena za oporavak. Svake godine se traži sve više jake kozmetike, postoji potreba za salonskim postupcima. Do 40. godine problem postaje očit, sve je teže sakriti nedostatke šminkom. Glavni znakovi starenja uključuju:
- promjena gustoće epiderme;
- povećana suhoća kože, vidljivo ljuštenje;
- proširene pore i neujednačen reljef;
- neujednačena pigmentacija;
- zemljani ten;
- oteklina, osobito vidljiva ispod očiju;
- "plutajući" oval lica;
- male bore, sklone produbljivanju.
S godinama se tip kože može promijeniti. Žene koje imaju normalnu kožu u mladosti počinju se žaliti na povećanu suhoću. Masna epiderma pati od dehidracije i iritacije, reagira na promjene vremena i nove kozmetike.
Nije uvijek brzo pogoršanje izgleda kože povezano s dobi. Na izgled negativno utječu:
- pothranjenost;
- pušenje i alkohol;
- nedostatak svježeg zraka;
- nedovoljno sna;
- previše agresivno čišćenje;
- neprikladna kozmetika;
- hormonalni poremećaji.
Prije nego što započnete kućne postupke protiv starenja, morate što je više moguće ukloniti negativne čimbenike. Važno je povećati količinu tekućine koju pijete i pratiti prehranu. Na jelovniku je što više svježeg povrća i voća, fermentiranih mliječnih proizvoda, prirodnih vlakana. Preporučljivo je potpuno napustiti cigarete i uvelike smanjiti količinu alkohola, dovoljno spavati i više hodati.
Pomlađivanje kod kuće: potrebni postupci
Iskusni kozmetolog može razviti individualni program protiv starenja i odabrati pravu kozmetiku. Vaš dnevni ritual trebao bi uključivati:
- Nježno čišćenje vrlo nježnim preparatima obogaćenim prirodnim uljima, morskim kolagenom, proteinima svile i vitaminima. Vodu iz slavine bolje je zamijeniti prokuhanom, filtriranom ili izvorskom vodom.
- Višestupanjsko ovlaživanje. Jedina univerzalna krema neće moći održavati hidro-lipidnu ravnotežu na optimalnoj razini. Preporuča se prvo navlažiti lice losionom obogaćenim biljnim ekstraktima i hijaluronskom kiselinom, a zatim nanijeti tekuću emulziju i hranjivu kremu. Visokokvalitetna kozmetika brzo se upija bez stvaranja nelagode. Višestupanjska primjena omogućuje zadržavanje vlage u koži, sprječava ljuštenje i isušivanje.
- Uravnotežena prehrana. Preporuča se prvo nanijeti serum na lice, a tek onda kožu namazati kremom. Proizvodi za dubinsko obnavljanje koriste se u tečajevima od 20-30 dana. Na primjer, nakon završetka tečaja s retinolom, možete napraviti kratku pauzu i početi koristiti proizvode s hijaluronskom kiselinom ili vitaminom C.
Izvrsno sredstvo protiv starenja - maske s kolagenom, retinolom i hijaluronskom kiselinom.
S vremena na vrijeme, koža treba aktivnije tretmane. Dubinsko čišćenje je neophodno za poboljšanje tena. Umjesto agresivnih pilinga koriste se nježni gommaži. Kremasti proizvodi nanesite na lice, pričekajte nekoliko minuta i prstima zarolajte masu. Istodobno se s površine kože uklanjaju keratinizirane ljuske, lojni čepovi, ostaci kozmetike i druge nečistoće. Nakon takvog postupka lice se posvijetli, fine bore se izglađuju, pojavljuje se rumenilo. Čišćenje možete ponoviti 1-2 puta tjedno.
Za uklanjanje šminke ne koriste se agresivni gelovi, već zasićena hidrofilna ulja koja dubinski čiste kožu i ne isušuju je.
Na zrelu kožu dobro utječe površinski piling. Kod kuće možete koristiti formulacije s dodatkom voćnih kiselina. Nježno odstranjuju mrtve stanice, osvježavaju lice i poboljšavaju prodiranje hranjivih tvari. Za vrlo suhu i tanku kožu prikladni su blaži glikolni pilinzi. Preporuča se koristiti pripravke iz profesionalnih serija, oni su učinkovitiji. Točan tijek ovisi o stanju osobe. Kiseli piling se ne smije koristiti u proljeće i ljeto, aktivna sunčeva svjetlost doprinosi pojavi staračkih pjega.
Pravilno odabrana krema za podizanje zategnut će oval lica i spriječiti ptozu uzrokovanu dobi.
Tradicionalne metode borbe protiv starenja kože
Za pomlađivanje kože aktivno se koriste bazna i eterična ulja. Treba ih nanijeti na temeljito očišćeno lice, izbjegavajući područje oko očiju. Bogate uljne teksture stvaraju zaštitni film na površini kože, pomažu zaglađivanju bora i zadržavanju vlage u koži. U bazno bademovo, sojino ili breskvino ulje dodaje se nekoliko kapi etera. Ulje lavande ili jasmina bori se protiv hiperpigmentacije i dubinski njeguje suhu kožu. Ružičasta ima blagi lifting učinak i pogodna je za samomasažu. Kleka sužava proširene pore i ujednačava reljef, neroli zaglađuje fine bore, opušta i ubrzava regeneraciju stanica.
Umjesto industrijskih tonika, možete koristiti biljne dekocije. Peršin će posvijetliti kožu i ukloniti staračke pjege, kamilica će ublažiti suhoću i ljuštenje, hrastova kora će smanjiti pore. Isperite lice hladnim odvarom nakon jutarnjeg ili večernjeg umivanja.
Bazna biljna ulja mogu se koristiti za vruće obloge i obloge tijela. Posebno su korisni zimi, kada koža pati od suhoće.
Domaće maske pomoći će zategnuti oval lica, osvježiti kožu i poboljšati njezinu boju. Crvena glina pomoći će tromoj koži bez tona. Prašak se miješa s toplim mlijekom dok ne nastane ne pregusta kaša. Nanosi se na očišćenu kožu 10-15 minuta i temeljito ispere prvo toplom, a zatim hladnom vodom. Za duboku prehranu i elastičnost prikladna je maska od svježeg kvasca pomiješanog s mlijekom, tučeni protein će malo zategnuti oval i smanjiti proširene pore. Izvrstan hidratantni, piling i posvjetljujući učinak imaju maske od svježeg bobičastog voća: maline, jagode, trešnje, grožđe. Postupci se rade u tečajevima, nakon 8-10 aplikacija možete napraviti pauzu.