Naprijed u mladost! Lasersko pomlađivanje koži daje drugi život

Laserskim pomlađivanjem možete se riješiti bora na licu

Lasersko pomlađivanje više nije nešto rijetko i mitsko. U današnje vrijeme svatko može vratiti godine koje je proživio. No, nemaju svi ljudi pouzdane informacije o metodama laserskog pomlađivanja, zbog čega griješe pri odabiru postupka.

Prije svega, morate razumjeti vrste postupaka. Postoje dva od njih:

  • ablativ;

  • neablativan.

Zauzvrat, ove vrste utjecaja dijele se na:

  • čvrst (pun);

  • frakcijski (nepotpuni).

Možda se na prvi pogled ove metode laserskog pomlađivanja mogu učiniti sličnim, no to je daleko od slučaja. Samo je rezultat isti: nakon pravilno odabranih vrsta tretmana, koža postaje nekoliko godina mlađa i doista izgleda puno bolje.

Neablativni laserski tretman djeluje na duboke slojeve kože, zagrijavajući ih. Utjecaj energije laserske zrake na fibroblaste potiče njihovu ubrzanu proizvodnju kolagena i elastina. Poboljšava se i mikrocirkulacija u slojevima kože.

Ova metoda je najučinkovitija kada:

  • ožiljci i ozbiljna oštećenja kože;

  • opsežni osip;

  • hiperpigmentacija i neujednačen ten;

  • nakon akni;

  • strije.

Neablativno liječenje temelji se na radu erbium lasera. Zbog posebne valne duljine (1550 nm), gornji slojevi kože nisu zahvaćeni, dok donji slojevi dobivaju potrebnu stimulaciju za obnovu. Kao rezultat toga, većina nedostataka je uklonjena.

Ablativni laserski tretman djeluje malo drugačije. Ova metoda koristi laser ugljičnog dioksida valne duljine 10600 nm. Utjecaj se provodi ne samo na donje, već i na gornje slojeve kože. Ablativnom metodom ujednačava se tekstura kože i postiže učinak liftinga. Primjenjivo za:

  • bore oko očiju, sitne bore lica;

  • smanjen ton kože;

  • poremećaji pigmentacije.

Važno je napomenuti da će razdoblje rehabilitacije nakon ovog postupka biti nešto dulje, jer su izloženi veći volumeni kože nego kod neablativne metode.

Unatoč razlikama, suština dviju metoda je ista. Pomoću energije laserske zrake voda u dermisu se zagrijava i doslovno isparava. Istodobno se pokreće sinteza kolagena i elastina potrebnih za pomlađivanje.

Frakcijska i kontinuirana izloženost laseru

Kozmetolog izvodi laserski postupak pomlađivanja kože lica

Iako daju približno iste rezultate, ove dvije metode imaju značajne razlike.

Kod kontinuiranog laserskog tretmana, laser djeluje na kožu u jednoj velikoj točki. Međutim, zbog previsokog rizika od ožiljaka i dugog vremena oporavka, ova vrsta laserskog tretmana danas se praktički nigdje ne koristi.

U drugom slučaju, laser je podijeljen na mnogo malih zraka koje tvore mrežu. Dakle, laser, u interakciji sa samo 20% površine kože, postiže 100% učinak pomlađivanja. Ova metoda je modernija i sigurnija, s njezinom primjenom značajno se smanjuje vrijeme rehabilitacije.

Lasersko fotopomlađivanje

Ova tehnika pomlađivanja, kao i neablativna, radi s dubokim slojevima kože. Ali oni ni na koji način nisu isti niti zamjenjivi.

Najfinije laserske zrake gotovo u potpunosti "ignoriraju" dermis, ali izvrsno djeluju na živčane završetke u koži koji tijelu daju signal za obnovu stanica. Sitne bore nestaju, tonus kože se vraća.

U laserskom fotopomlađivanju koriste se uređaji kao što su KTP (valna duljina 532 nm) i ND: Yag (valna duljina 1064 nm). Zahvaljujući ovim parametrima, molekule hemoglobina i melanina, koje su odgovorne za pigmentaciju kože, savršeno apsorbiraju lasersko zračenje. Istodobno, molekule vode praktički se ne zagrijavaju. Iz tih je razloga lasersko fotopomlađivanje iznimno učinkovito sredstvo u korekciji boje kože i borbi protiv vaskularnih mreža na njoj.

Ova tehnika ne zahtijeva dugo razdoblje rehabilitacije i anesteziju.

Konačno

Svaka metoda laserskog pomlađivanja kože ima svoje jedinstvene karakteristike koje uvelike utječu na konačni rezultat. Potrebno je pažljivo odabrati tehniku kako bi pomlađivanje bilo ne samo jednostavan i učinkovit, već i siguran proces.

Vrijedno je znati da neki kozmetolozi ne otkrivaju klijentu sve značajke ovog postupka i odabiru uređaj za laserski tretman po principu "što je dostupno". Da biste to izbjegli, trebali biste kontaktirati iskusne stručnjake s iskustvom koji su se pozitivno dokazali tijekom cijelog razdoblja rada.